Microchip Technology PIC16C63AT-20I/SO
PIC16C63AT-20I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C63AT-20I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C63AT-20I/SO.pdf
Availability of PIC16C63AT-20I/SO
QUANTITY
PIC16C63AT-20I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C63AT-20I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C63AT-20I/SO
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C63AT-20I/SO
Related LinksPIC16C63, PIC16C63AT-20I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C63AT-20I/SO Details Description
Related parts for PIC16C63AT-20I/SO
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT HV-100 20POS VERT T/H datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ SM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.2V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.220" UNIV datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8TSSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf