Microchip Technology PIC16C64A-04E/PQ
PIC16C64A-04E/PQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C64A-04E/PQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP
Datasheet Download
PIC16C64A-04E/PQ.pdf
Availability of PIC16C64A-04E/PQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C64A-04E/PQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C64A-04E/PQ
Internal Part NumberEIS-PIC16C64A-04E/PQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-MQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C64A-04E/PQ
Related LinksPIC16C64, PIC16C64A-04E/PQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C64A-04E/PQ Details Description
Related parts for PIC16C64A-04E/PQ
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MCU 16K FLASH 2K SRAM 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf