Microchip Technology PIC16C64A-10I/P
PIC16C64A-10I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C64A-10I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 40DIP
Datasheet Download
PIC16C64A-10I/P.pdf
Availability of PIC16C64A-10I/P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C64A-10I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C64A-10I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16C64A-10I/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C64A-10I/P
Related LinksPIC16C6, PIC16C64A-10I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C64A-10I/P Details Description
Related parts for PIC16C64A-10I/P
IC A/D CONV 14BIT SRL&PAR 28SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A SOT89-3 datasheet.pdf
OSC VCXO 300.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 9KV R16 AXIAL datasheet.pdf