Microchip Technology PIC16C65A-04/L
PIC16C65A-04/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C65A-04/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC16C65A-04/L.pdf
Availability of PIC16C65A-04/L
QUANTITY
PIC16C65A-04/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C65A-04/L
Internal Part NumberEIS-PIC16C65A-04/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C65A-04/L
Related LinksPIC16C6, PIC16C65A-04/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C65A-04/L Details Description
Related parts for PIC16C65A-04/L
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 3PHASE 65A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9A 8DFN datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf