Microchip Technology PIC16C712T-04E/SS
PIC16C712T-04E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C712T-04E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C712T-04E/SS.pdf
Availability of PIC16C712T-04E/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C712T-04E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C712T-04E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C712T-04E/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C712T-04E/SS
Related LinksPIC16C71, PIC16C712T-04E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C712T-04E/SS Details Description
Related parts for PIC16C712T-04E/SS
RES 4.99 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.37K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC 60POS .5MM datasheet.pdf