Microchip Technology PIC16C715-20/SS
PIC16C715-20/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C715-20/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C715-20/SS.pdf
Availability of PIC16C715-20/SS
QUANTITY
PIC16C715-20/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C715-20/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C715-20/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C715-20/SS
Related LinksPIC16C7, PIC16C715-20/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C715-20/SS Details Description
Related parts for PIC16C715-20/SS
AC/DC CONVERTER 24V 400W datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 191VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 15ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf