Microchip Technology PIC16C715T-20I/SO
PIC16C715T-20I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C715T-20I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C715T-20I/SO.pdf
Availability of PIC16C715T-20I/SO
QUANTITY
PIC16C715T-20I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C715T-20I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C715T-20I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C715T-20I/SO
Related LinksPIC16C71, PIC16C715T-20I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C715T-20I/SO Details Description
Related parts for PIC16C715T-20I/SO
TVS DIODE 5VWM SSMINI2 datasheet.pdf
COVER FUSE 3AG VINYL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 187 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf