Microchip Technology PIC16C716-20/P
PIC16C716-20/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C716-20/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Datasheet Download
PIC16C716-20/P.pdf
Availability of PIC16C716-20/P
QUANTITY
PIC16C716-20/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C716-20/P
Internal Part NumberEIS-PIC16C716-20/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C716-20/P
Related LinksPIC16C7, PIC16C716-20/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C716-20/P Details Description
Related parts for PIC16C716-20/P
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT ANLG-SPLY 48-TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING FR SIZE 7X25' datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CONN SSL PLUG CONTACT 1 POS SLDR datasheet.pdf