Microchip Technology PIC16C716T-04I/SS
PIC16C716T-04I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C716T-04I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C716T-04I/SS.pdf
Availability of PIC16C716T-04I/SS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C716T-04I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C716T-04I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C716T-04I/SS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C716T-04I/SS
Related LinksPIC16C71, PIC16C716T-04I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C716T-04I/SS Details Description
Related parts for PIC16C716T-04I/SS
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 160VDC datasheet.pdf