Microchip Technology PIC16C73AT-10I/SO
PIC16C73AT-10I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C73AT-10I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C73AT-10I/SO.pdf
Availability of PIC16C73AT-10I/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C73AT-10I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C73AT-10I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C73AT-10I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C73AT-10I/SO
Related LinksPIC16C73, PIC16C73AT-10I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C73AT-10I/SO Details Description
Related parts for PIC16C73AT-10I/SO
MOSFET N-CH 600V 26A TO-268 D3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf