Microchip Technology PIC16C73B-20/SP
PIC16C73B-20/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C73B-20/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP
Datasheet Download
PIC16C73B-20/SP.pdf
Availability of PIC16C73B-20/SP
QUANTITY
PIC16C73B-20/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C73B-20/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16C73B-20/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C73B-20/SP
Related LinksPIC16C7, PIC16C73B-20/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C73B-20/SP Details Description
Related parts for PIC16C73B-20/SP
CONN RECEPT VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf