| Internal Part Number | EIS-PIC16C73B-20I/SS | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus 8-bit PIC® Microcontroller Portfolio | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Copper Bond Wire 17/Dec/2014 | |
| PCN Assembly/Origin | Mold Compound Update 30/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 47 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| RAM Size | 192 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 5x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |