Microchip Technology PIC16C73BT-20/SO
PIC16C73BT-20/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C73BT-20/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16C73BT-20/SO.pdf
Availability of PIC16C73BT-20/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C73BT-20/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C73BT-20/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C73BT-20/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C73BT-20/SO
Related LinksPIC16C73, PIC16C73BT-20/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C73BT-20/SO Details Description
Related parts for PIC16C73BT-20/SO
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 700MW SFLAT datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
VINYL BLOCK FORK HIGHLAND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 10MSOP datasheet.pdf
AMP .050C/L CEC 91 DUAL POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT 8 datasheet.pdf