Microchip Technology PIC16C774-I/L
PIC16C774-I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C774-I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC16C774-I/L.pdf
Availability of PIC16C774-I/L
QUANTITY
PIC16C774-I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C774-I/L
Internal Part NumberEIS-PIC16C774-I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C774-I/L
Related LinksPIC16C, PIC16C774-I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C774-I/L Details Description
Related parts for PIC16C774-I/L
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
156 KK BKWY HDR POLZ SQP 16POS datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR 127LGT datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL datasheet.pdf