Microchip Technology PIC16CE625-20/SO
PIC16CE625-20/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16CE625-20/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16CE625-20/SO.pdf
Availability of PIC16CE625-20/SO
QUANTITY
PIC16CE625-20/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16CE625-20/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16CE625-20/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16CE625-20/SO
Related LinksPIC16CE6, PIC16CE625-20/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16CE625-20/SO Details Description
Related parts for PIC16CE625-20/SO
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 2.2W 3.3V PROG datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
RESONATOR CER 27.00MHZ SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE 250A 80VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf