Microchip Technology PIC16F1455-E/JQ
PIC16F1455-E/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1455-E/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16F1455-E/JQ.pdf
Availability of PIC16F1455-E/JQ
QUANTITY
PIC16F1455-E/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1455-E/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1455-E/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1455-E/JQ
Related LinksPIC16F1, PIC16F1455-E/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1455-E/JQ Details Description
Related parts for PIC16F1455-E/JQ
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 5.5A SOT-89 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 59VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 768 OHM 1% 20W datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 2A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf