Microchip Technology PIC16F1455T-I/JQ
PIC16F1455T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1455T-I/JQ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16F1455T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16F1455T-I/JQ
QUANTITY
PIC16F1455T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1455T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1455T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1455T-I/JQ
Related LinksPIC16F14, PIC16F1455T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1455T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16F1455T-I/JQ
VARISTOR 7.1V 40A 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS .100" DOUBLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf