Microchip Technology PIC16F1503-I/MG
PIC16F1503-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1503-I/MG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F1503-I/MG.pdf
Availability of PIC16F1503-I/MG
QUANTITY
PIC16F1503-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1503-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16F1503-I/MG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1503 Errata/Datasheet 20/Jun/2013
PIC16(L)F1503 Datasheet Update 27/Feb/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PIC16(L)F1503 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1503-I/MG
Related LinksPIC16F1, PIC16F1503-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1503-I/MG Details Description
Related parts for PIC16F1503-I/MG
FUSE 315A 1250V 1FKE/115AR CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
46 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .437 datasheet.pdf
TV 15 STRAIGHT CLAMP NI datasheet.pdf
CTV 66C 66#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf