Microchip Technology PIC16F1507T-I/ML
PIC16F1507T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1507T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F1507T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F1507T-I/ML
QUANTITY
PIC16F1507T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1507T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1507T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1507 Datasheet Update 15/Apr/2014
PIC16(L)F1507 Datasheet Update 01/Jul/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata Update 22/Sep/2015
PIC16(L)F1507 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1507T-I/ML
Related LinksPIC16F15, PIC16F1507T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1507T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F1507T-I/ML
CONN HEADER 26PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.56A 145 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 160PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK datasheet.pdf