Microchip Technology PIC16F1509-E/P
PIC16F1509-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1509-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16F1509-E/P.pdf
Availability of PIC16F1509-E/P
QUANTITY
PIC16F1509-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1509-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1509-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1508/9 Datasheet 20/Jun/2013
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Update 24/Apr/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1509-E/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1509-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1509-E/P Details Description
Related parts for PIC16F1509-E/P
KWIK STRAP YELLOW 1/2 X 11" datasheet.pdf
SSD 104GB SCSI datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 8SMD datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 RED,X,RED DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf