Microchip Technology PIC16F1509-I/GZ
PIC16F1509-I/GZ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1509-I/GZ
Brief Description
IC MCU 8BIT 20UQFN
Datasheet Download
PIC16F1509-I/GZ.pdf
Availability of PIC16F1509-I/GZ
QUANTITY
PIC16F1509-I/GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1509-I/GZ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1509-I/GZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PIC16(L)F1508/9 Datasheet Rev 30/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1509-I/GZ
Related LinksPIC16F1, PIC16F1509-I/GZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1509-I/GZ Details Description
Related parts for PIC16F1509-I/GZ
FILTER RFI POWER LINE .250 10A datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR17V354-A 176BGA datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 7.5A 28VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf