Microchip Technology PIC16F1516T-I/SS
PIC16F1516T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1516T-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F1516T-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1516T-I/SS
QUANTITY
PIC16F1516T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1516T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1516T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Errata Update 22/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1516T-I/SS
Related LinksPIC16F15, PIC16F1516T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1516T-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1516T-I/SS
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
SWITCH BASE 5540001100 W/5650211 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 8POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TGARD 500,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf