Microchip Technology PIC16F1517-E/P
PIC16F1517-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1517-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F1517-E/P.pdf
Availability of PIC16F1517-E/P
QUANTITY
PIC16F1517-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1517-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1517-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Errata Update 22/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
Assembly Site Addition 24/Apr/2015
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1517-E/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1517-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1517-E/P Details Description
Related parts for PIC16F1517-E/P
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 3.78 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
INDUCTOR 1.0MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf