Microchip Technology PIC16F1574T-I/ST
PIC16F1574T-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1574T-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1574T-I/ST.pdf
Availability of PIC16F1574T-I/ST
QUANTITY
PIC16F1574T-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1574T-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1574T-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Conversion 27/May/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 Family Data Sheet Update 06/Oct/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 14/20-Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1574T-I/ST
Related LinksPIC16F15, PIC16F1574T-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1574T-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F1574T-I/ST
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CCFL CNTRLR 2CH 16-SOIC datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 16POS 28AWG datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
RES 499K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf