Microchip Technology PIC16F1614-E/SL
PIC16F1614-E/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1614-E/SL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F1614-E/SL.pdf
Availability of PIC16F1614-E/SL
QUANTITY
PIC16F1614-E/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1614-E/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F1614-E/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 23/Dec/2014
Copper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1614-E/SL
Related LinksPIC16F1, PIC16F1614-E/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1614-E/SL Details Description
Related parts for PIC16F1614-E/SL
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MON DUAL SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC USB PWR SWITCH 1.5A DUAL 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.290" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N2SFA-N datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf