Microchip Technology PIC16F1703-E/ST
PIC16F1703-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1703-E/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 2K FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1703-E/ST.pdf
Availability of PIC16F1703-E/ST
QUANTITY
PIC16F1703-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1703-E/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1703-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1703/1707 Errata Update 18/Jun/2014
Pic16(L)F1703/7 14/20-Pin 8-Bit Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1703-E/ST
Related LinksPIC16F1, PIC16F1703-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1703-E/ST Details Description
Related parts for PIC16F1703-E/ST
MIC COND ANALOG OMNI -35DB datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 28POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 16SO datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 23POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf