Microchip Technology PIC16F1704-I/P
PIC16F1704-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1704-I/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16F1704-I/P.pdf
Availability of PIC16F1704-I/P
QUANTITY
PIC16F1704-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1704-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F1704-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16F170X171X 8-bit Microcontrollers
8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1704,8 Errata Datasheet Update 19/Nov/2013
PIC16(L)F1704/1708 Errata/Datasheet Update 10/Jan/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Datasheet Update 13/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 05/May/2015
PIC16(L)F1704/8 Data Sheet Update 16/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1704-I/P
Related LinksPIC16F1, PIC16F1704-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1704-I/P Details Description
Related parts for PIC16F1704-I/P
TRANSDUCER W/TEMP 100# 100MV datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
VARISTOR 243V 6.5KA DISC 24MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.5A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 60MM datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.02% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HARDWARE CAP CLIPS ZINC STEEL datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf