Microchip Technology PIC16F1716T-I/MV
PIC16F1716T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1716T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F1716T-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1716T-I/MV
QUANTITY
PIC16F1716T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1716T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1716T-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1713/1716 Errata Update 31/Jan/2014
PIC16(L)F1713/1716 Datasheet Update 03/Feb/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 05/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1716T-I/MV
Related LinksPIC16F17, PIC16F1716T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1716T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1716T-I/MV
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
CONN LOOP PLUG FOR TWINAX CONN datasheet.pdf
TR4-230 EVAL BOARD FOR STRATIX datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V .1NA TO-18 datasheet.pdf