Microchip Technology PIC16F1718-I/SS
PIC16F1718-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1718-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 16K FLASH IND 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F1718-I/SS.pdf
Availability of PIC16F1718-I/SS
QUANTITY
PIC16F1718-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1718-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1718-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
Errata/Datasheet Update 07/May/2015
PIC16(L)F1717/1718/1719 Series Data Sheet Update 16/Oct/2015
PIC16(L)F1717/8/9 Datasheet Rev 4/Dec/2015
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1718-I/SS
Related LinksPIC16F1, PIC16F1718-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1718-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F1718-I/SS
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR QUAD LP 16-DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL HI DRV 8-SOIC datasheet.pdf
RES 59.0K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 72POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONN ADAPTER 32P-32P F-M PNL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf