Microchip Technology PIC16F1765T-I/ST
PIC16F1765T-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1765T-I/ST
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1765T-I/ST.pdf
Availability of PIC16F1765T-I/ST
QUANTITY
PIC16F1765T-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1765T-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1765T-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPic16(L)F1764/5/8/9 14/20 Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PIC16(L)F1764/1765 Errat,Datasheet Update 28/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b, 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1765T-I/ST
Related LinksPIC16F17, PIC16F1765T-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1765T-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F1765T-I/ST
IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-DIP datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT SIPO 14-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 16B 533MHZ 289BGA datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 520MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 1.00MM R/A datasheet.pdf