Microchip Technology PIC16F1768T-I/SO
PIC16F1768T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1768T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
PIC16F1768T-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1768T-I/SO
QUANTITY
PIC16F1768T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1768T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1768T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPic16(L)F1764/5/8/9 14/20 Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PIC16(L)F1768/1769 Errata, Datasheet Update 28/Oct/2015
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 2x5b, 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1768T-I/SO
Related LinksPIC16F17, PIC16F1768T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1768T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1768T-I/SO
IDC CABLE- ASS34A/ AE34M / APR34 datasheet.pdf
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIAC 27-37V 2A DO214 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLOW/START datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf