Microchip Technology PIC16F1776-E/MX
PIC16F1776-E/MX picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1776-E/MX
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16F1776-E/MX.pdf
Availability of PIC16F1776-E/MX
QUANTITY
PIC16F1776-E/MX Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1776-E/MX
Internal Part NumberEIS-PIC16F1776-E/MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C