Microchip Technology PIC16F1776-E/SO
PIC16F1776-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1776-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F1776-E/SO.pdf
Availability of PIC16F1776-E/SO
QUANTITY
PIC16F1776-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1776-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1776-E/SO
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1776-E/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1776-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1776-E/SO Details Description
Related parts for PIC16F1776-E/SO
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf