Microchip Technology PIC16F1784-I/PT
PIC16F1784-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1784-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F1784-I/PT.pdf
Availability of PIC16F1784-I/PT
QUANTITY
PIC16F1784-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1784-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F1784-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1784,6,7 Errata/Datasheet 22/Jul/2013
PIC16F178Y Datasheet Update 15/Aug2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1784-I/PT
Related LinksPIC16F1, PIC16F1784-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1784-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F1784-I/PT
SENSOR 3000PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
TEMP LCD DISPLAY 60-110 DEG C datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 010 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 300POS 10COL RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V LFPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.200 T/H datasheet.pdf