Microchip Technology PIC16F1789-I/MV
PIC16F1789-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1789-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16F1789-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1789-I/MV
QUANTITY
PIC16F1789-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1789-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1789-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1788/1789 Errata Update 19/Jul/2013
PIC16F178Y Data Sheet Update 05/Sep/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PIC16(L)F1788/9 Datasheet Rev 4/Dec/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1789-I/MV
Related LinksPIC16F1, PIC16F1789-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1789-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1789-I/MV
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.2V TO-92 datasheet.pdf
IC PLD 5NS 20DIP datasheet.pdf
CONN FPC 29POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 49.9MM D 24MMH datasheet.pdf