Microchip Technology PIC16F1824-I/ST
PIC16F1824-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1824-I/ST
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1824-I/ST.pdf
Availability of PIC16F1824-I/ST
QUANTITY
PIC16F1824-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1824-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1824-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1824,1828 Datasheet Update 19/May/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
PdCu Wire Conversion 27/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1824-I/ST
Related LinksPIC16F1, PIC16F1824-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1824-I/ST Details Description
Related parts for PIC16F1824-I/ST
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 1200V TO-93 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf
470UF 400V 35X50MM 85C 10000H datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD323 datasheet.pdf