Microchip Technology PIC16F1824T-I/JQ
PIC16F1824T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1824T-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16F1824T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16F1824T-I/JQ
QUANTITY
PIC16F1824T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1824T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1824T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1824T-I/JQ
Related LinksPIC16F18, PIC16F1824T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1824T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16F1824T-I/JQ
IC ELASTIC STORE T1/CEPT 16-DIP datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL 22-18AWG#8 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf