Microchip Technology PIC16F1825-E/ML
PIC16F1825-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1825-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F1825-E/ML.pdf
Availability of PIC16F1825-E/ML
QUANTITY
PIC16F1825-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1825-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1825-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1825,9 Errata and Datasheet Update 18/Oct/2013
PIC16(L)F1825/1829 Errata/Datasheet Update 22/Jan/2014
PIC16(L)F1825,1829 Errata/Datasheet Update 18/Apr/2014
PIC16(L)F1825,1829 Datasheet Update 22/May/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1825-E/ML
Related LinksPIC16F1, PIC16F1825-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1825-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F1825-E/ML
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SCR 800V 25A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5VIN 15VOUT 2W datasheet.pdf