Microchip Technology PIC16F1825-E/SL
PIC16F1825-E/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1825-E/SL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F1825-E/SL.pdf
Availability of PIC16F1825-E/SL
QUANTITY
PIC16F1825-E/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1825-E/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F1825-E/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1825,9 Errata and Datasheet Update 18/Oct/2013
PIC16(L)F1825/1829 Errata/Datasheet Update 22/Jan/2014
PIC16(L)F1825,1829 Errata/Datasheet Update 18/Apr/2014
PIC16(L)F1825,1829 Datasheet Update 22/May/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
Copper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1825-E/SL
Related LinksPIC16F1, PIC16F1825-E/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1825-E/SL Details Description
Related parts for PIC16F1825-E/SL
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
MIDI FUSE HOLDER datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL M PCB datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 700V RADIAL datasheet.pdf
26500 2C 2#16 S TH PLUG WC datasheet.pdf
AB 2C 2#4 PIN PLUG datasheet.pdf
Signal and Power Isolated RS-485 Transceiver with [15 kV ESD Protection IC datasheet.pdf