Microchip Technology PIC16F1829-I/SO
PIC16F1829-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1829-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16F1829-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1829-I/SO
QUANTITY
PIC16F1829-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1829-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1829-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1825,9 Errata and Datasheet Update 18/Oct/2013
PIC16(L)F1825/1829 Errata/Datasheet Update 22/Jan/2014
PIC16(L)F1825,1829 Errata/Datasheet Update 18/Apr/2014
PIC16(L)F1825,1829 Datasheet Update 22/May/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
CCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1829-I/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1829-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1829-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1829-I/SO
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 1300VAC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
BG STTSHLD 15X18" 100EA datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf