Microchip Technology PIC16F1829LINT-E/SS
PIC16F1829LINT-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1829LINT-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F1829LINT-E/SS.pdf
Availability of PIC16F1829LINT-E/SS
QUANTITY
PIC16F1829LINT-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1829LINT-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F1829LINT-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1829LINT-E/SS
Related LinksPIC16F182, PIC16F1829LINT-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1829LINT-E/SS Details Description
Related parts for PIC16F1829LINT-E/SS
IC REG SWITCHD CAP INV SOT23A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
SWITCH BLOCK SP EMERGENCY STOP datasheet.pdf
POWER SUPPLY MOD 4.6A 24VDC 5VDC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN SOCKET 220POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf