Microchip Technology PIC16F1829T-I/GZ
PIC16F1829T-I/GZ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1829T-I/GZ
Brief Description
IC MCU 8BIT 20UQFN
Datasheet Download
PIC16F1829T-I/GZ.pdf
Availability of PIC16F1829T-I/GZ
QUANTITY
PIC16F1829T-I/GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1829T-I/GZ
Internal Part NumberEIS-PIC16F1829T-I/GZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1829T-I/GZ
Related LinksPIC16F18, PIC16F1829T-I/GZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1829T-I/GZ Details Description
Related parts for PIC16F1829T-I/GZ
ENCODER OPT HI TORQ PB 16POS PC datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 170V 150A MS-013 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
FLANGES FOR E6C3 ROTARY ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 30.23MM datasheet.pdf
RA PLUG 10POS MALE CRIMP BOOT BN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 19 M34 BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf