Microchip Technology PIC16F18313-I/MF
PIC16F18313-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18313-I/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 8DFN
Datasheet Download
PIC16F18313-I/MF.pdf
Availability of PIC16F18313-I/MF
QUANTITY
PIC16F18313-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18313-I/MF
Internal Part NumberEIS-PIC16F18313-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F18313-I/MF
Related LinksPIC16F18, PIC16F18313-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F18313-I/MF Details Description
Related parts for PIC16F18313-I/MF
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CARD DIGITAL IO 8/8 SNKNG SR9220 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 35A 1 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 350MA 2.21 OHM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf