Microchip Technology PIC16F18324T-I/ML
PIC16F18324T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18324T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F18324T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F18324T-I/ML
QUANTITY
PIC16F18324T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18324T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F18324T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C