Microchip Technology PIC16F18344T-I/GZ
PIC16F18344T-I/GZ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18344T-I/GZ
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Datasheet Download
PIC16F18344T-I/GZ.pdf
Availability of PIC16F18344T-I/GZ
QUANTITY
PIC16F18344T-I/GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18344T-I/GZ
Internal Part NumberEIS-PIC16F18344T-I/GZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 21x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F18344T-I/GZ
Related LinksPIC16F18, PIC16F18344T-I/GZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F18344T-I/GZ Details Description
Related parts for PIC16F18344T-I/GZ
JUMPER-H1506TR/A3048V/X 5" datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 30mH T/H datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 16UCSP datasheet.pdf
HDR 8 POS 2.54MM RA datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 2W 4318 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 8POS SINGLE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf