Microchip Technology PIC16F18344T-I/GZ
PIC16F18344T-I/GZ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F18344T-I/GZ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
Datasheet Download
PIC16F18344T-I/GZ.pdf
Availability of PIC16F18344T-I/GZ
QUANTITY
PIC16F18344T-I/GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F18344T-I/GZ
Internal Part NumberEIS-PIC16F18344T-I/GZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 21x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F18344T-I/GZ
Related LinksPIC16F18, PIC16F18344T-I/GZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F18344T-I/GZ Details Description
Related parts for PIC16F18344T-I/GZ
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OUTER STOP RING FOR M ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf