Microchip Technology PIC16F1933T-I/ML
PIC16F1933T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1933T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F1933T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F1933T-I/ML
QUANTITY
PIC16F1933T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1933T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1933T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1933 Datasheet/Errata Update 23/May/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 05/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1933T-I/ML
Related LinksPIC16F19, PIC16F1933T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1933T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F1933T-I/ML
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 2A 500V HS FERRULE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf