Microchip Technology PIC16F1934-I/MV
PIC16F1934-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1934-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16F1934-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1934-I/MV
QUANTITY
PIC16F1934-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1934-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1934-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1934,6,7 Errata Revision 12/Nov/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update 11/Nov/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1934-I/MV
Related LinksPIC16F1, PIC16F1934-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1934-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1934-I/MV
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADM6996FC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SNT-4A datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DUAL 16SOIC datasheet.pdf
3 WAY ISOLATING AMP 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP .81" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf