Microchip Technology PIC16F1934T-I/MV
PIC16F1934T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1934T-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16F1934T-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1934T-I/MV
QUANTITY
PIC16F1934T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1934T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1934T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1934,6,7 Errata Revision 12/Nov/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update 11/Nov/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1934T-I/MV
Related LinksPIC16F19, PIC16F1934T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1934T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1934T-I/MV
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 6V datasheet.pdf
BOX W/CRIMP TOOL PLAST BOX datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CC datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf