Microchip Technology PIC16F1937-I/MV
PIC16F1937-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1937-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16F1937-I/MV.pdf
Availability of PIC16F1937-I/MV
QUANTITY
PIC16F1937-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1937-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16F1937-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1934,6,7 Errata Revision 12/Nov/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update 11/Nov/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1937-I/MV
Related LinksPIC16F1, PIC16F1937-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1937-I/MV Details Description
Related parts for PIC16F1937-I/MV
IC DRVR LATCH 4BIT PAR IN 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 14 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 72P PIHR PL2 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf